čtvrtek 20. září 2012

Celozrnné špaldové palačinky s marmeládou a javorovým sirupem

Špaldové palačinky jsem dělala v době, kdy probíhaly státní maturity. V té době jsem se taky dozvěděla, že  jedno z letošních maturitních témat na slohovou práci byl postup výroby palačinek. Nevím, jak to bylo tedy přesně zadané, ale budu se držet opravdu jen toho, že se mělo opravdu popsat, jak se připraví palačinky.
Mně hnedka napadlo vyzkoušet si maturitní slohovou práci, jen tak ze srandy. Bohužel jsem se k tomu dostala až teď, ale i tak. Jdu si to zkusit! :-)Maturitní slohová práce: Celozrnné špaldové palačinky s marmeládou a javorovým sirupem

Palačinky patří k oblíbenému sladkému obědu, večeři nebo též dezertu podávanému buď to při nějaké příležitosti nebo jen tak. Někdo si palačinky dopřává například k hodnotné snídani. Pokud se snažíme jíst zdravěji, jistě zapátrátm po netradičním receptu, kterým mohou být i celozrnné špaldové palačinky.

Na celozrnné špaldové palačinky si musíme nakoupit následující suroviny:
 • 2 hrnky mléka (doporučuji polotučného a nejlépe v BIO kvalitě),
 • 2 a půl hrnku celozrnné špaldové mouky hladké (nakoupíte v prodejnách zdravé výživy),
 • 1 vejce,
 • špetka soli,
 • olej na smažení,
 • marmeládu (dle chuti),
 • javorový sirup (dle chuti).
Hrnek odpovídá objemu 250 ml. Z tohoto množství usmažíme přibližně osm palačinek. Pokud máme tedy větší počet strávníků, tak si zvolíme hrnek o větším objemu. Nebo naopak pokud chceme usmažit méně palačinek, zvolíme hrnek menší.
Teď už přejdeme k samotné přípravě palačinek.

Postup:
Do hrnce nalijeme dva hrnky mléka, přidáme vejce, špetku soli a poté celozrnnou špaldovou hladkou mouku. Směs pořádně zamícháme. Zpravidla to nejde moc dobře, tak použijeme metličku, která nám dobře rozmíchá vznikající hrudky mouky. Je to práce ale značně vyčerpávající a po čase nás jistě budou bolet ruce. Nejjednodušší je tedy použít ruční šlehač, který nám přípravu palačinek jistě zkomfortní. A pokud ruční šlehač nevlastníte, tak nezoufejte, aspoň si trochu procvičíte svaly na rukách.
Jakmile tedy směs mléka, mouky, soli a vajec pořádně rozmícháme, následuje nejdelší část přípravy a tou je smažení. Na palačinkovou pánev kápneme trochu oleje, zapneme sporák a čekáme, až se pánvička rozehřeje. Až je pánev dostatečně rozehřátá, naběračkou si odměříme část palačinkové směsi, kterou vlijeme na rozpálený olej. Pánvičkou otáčíme vpravo vlevo nahoru a dolů, aby se tekutá směs krásně rozlila po celé ploše pánvičky. A pak už jen čekáme, až se palačinka pěkně prohřeje. Jakmile se začne palačinka  lehce odlupovat od krajů pánve, nastává čas palačinku obrátit. Pro méně zdatné je k tomu zapotřebí použít obracečku, se kterou lehce podebereme palačinku a rychle palačinku obrátíme. Pro více zdatné krok s obracečkou vynecháme a palačinku obrátíme vyhozením do vzduchu a zachycením zpět na pánev.
Tento postup, ať už ten pro zdatnější kuchaře nebo méně zdatné, opakujeme tak dlouho, dokud je nádoba s tekutou směsí prázdná. Následuje poslední krok a tím je servírování a zdobení samotné palačinky. Na velký talíř položíme palačinku, namažeme ji po celé ploše marmeládou, zamotáme a lehce pokapeme javorovým sirupem, který palačince dodá karamelový nádech. To samé uděláme i s druhou palačinkou. A sladký oběd nebo dezert je hotový.
Přeji vám dobrou chuť!


Hmm, tak jsem si trochu zablbla. :-) Co myslíte, dala bych tu maturitu, či jak se tomu dneska říká? :-D

středa 19. září 2012

Dětské špaldové sušenky pro úplně nejmenší

Tyto sušenky jsem se chystala udělat opravdu velmi dlouho. Původně jsem je chtěla dělat už v době, kdy měl malý osm měsíců. Pořád jsem si ale říkala, že to bude třeba zbytečné, že jich bude moc, že mu nebudou chutnat, že s nimi bude moc práce. No znáte ještě nějakou hloupější výmluvu? :-) Vlastně ani teda nevím, proč jsem se k nim dostala až teď, když má malý 14 měsíců. Ale aspoň že teda vůbec někdy. :-) A abych pravdu řekla, jsou rychlé na přípravu, je jich tak akorát a mají dlouhou trvanlivost (teda jak v které rodině :-D), takže se prostě dají skladovat (momentálně je mám už týden a jsou pořád dobré) a navíc malému náramně chutnají.


 A kdyby jen malému, dokonce chutnaly velké skupině lidí, která se sešla o víkendu u mého strýce s rodinou a já je tam vzala, protože tam bylo dětí hodně, ale sušenky chutnaly i dospělým.


Recept je tedy dle mého názoru vhodný pro děti od sedmi měsíců. Pokud je děláte takovým malým dětem, tak pro ně pouze žloutek, ne celé vejce. A tak malinkatému miminku bych sušenky ještě dávala rozpustit do přesnídávky. Přeci jenom kousání se učí až trošku později, takže to jen tak pro info. Tak na začátku desátého měsíce by je dítko mohlo být schopné kousat už i samo, jsou křekoučké. Ale pořád platí, že pod dozorem dospělého. :-)

Jinak co se týče surovin, tak klidně můžete použít jenom samou hladkou špaldovou mouku. Já jsem ji doplnila pšeničnou hladkou, protože jsem víc špaldové už bohužel neměla. Másla můžete taky dát klidně až 100 g, mně ale těch 70 g připadalo dostačující. Cukru se dá taky přidat, ale mně to přišlo tak akorát, že to bylo sladké, ale ne tolik, aby si děti zvykaly na sladkou chuť.

Suroviny:
 • 160 g hladké mouky (100 g špaldové hladké - NE celozrnné, 60 g pšeničné hladké),
 • 70 g kvalitního másla,
 • 50 g hroznového cukru,
 • 1 vejce (nebo 1 žloutek nebo nemusí být vůbec).
Postup:
 1. Máslo si vytáhneme z ledničky tak hodinu před tím, než se chystáme vytvářet těsto.
 2. Jakmile je tedy máslo změklé (neříkám, že to nutně musí být hodina :-), tak uhněteme těsto spolu s moukami, cukrem a případně vajíčkem.
 3. Těsto dáme na chvilku do ledničky.
 4. A pak už ho jen rozválíme na pomoučeném válu a děláme formičkou tvary dle libosti. (Já jsem zvolila motýlky, kočky, prasátka a ptáčky)
 5. Pečeme v předehřáté troubě na 200 stupňů asi 10 minut.

neděle 16. září 2012

Nepečený piškotový dort se zakysanou smetanou

Tento nepečený dort asi nebude patřit k těm zdravým receptům, které preferuji. Ale vyzkoušet si, jak dopadne kombinace zakysané smetany a piškotů bylo mým dlouhodobým plánem. Nedávno u nás byly hody, tak jsem se chopila příležitosti a tento dort udělala právě k hodům.


S výsledkem jsem byla spokojená. Akorát to krájení těchto nepečených věcí je vždycky takové složitější, ale nakonec to vcelku šlo.
Jinak sice to není ten nejzdravější recept, ale ještě by mohlo být i hůř, přeci jenom žádný máslový krém dort neobsahuje a piškoty jsou sice sladké, ale zase bez tuku. Takže jednou za čas se to snad může. :-)


Suroviny:
 • 950 g zakysané smetany,
 • 200 g bílého jogurtu Hollandia,
 • 4 balíčky BIO vanilkového cukru (4 x 20g),
 • 1 balení jáhelných piškotů (120 g) (lépe 1 a půl balení),
 • cca 240 g dětských piškotů (takové ty klasické z Opavie),
 • 1 hruškový kompot (měla jsem domácí),
 • 1 lžička kakaa,
 • 1 proužek hořké čokolády.

Postup:
 1. Do dortové otevírací formy o průměru 26 cm položíme pečící papír.
 2. Formu vyskládáme piškoty. Na dno položíme klasické dětské piškoty a po stranách dáme jáhelné piškoty. Trošku to padá, ale jde to. Já měla jen jedno balení jáhelných piškotů, tak mi to nevyšlo po celém obvodu formy, proto kdo chce mít jáhelné piškoty po celém obvodu, je potřeba ještě další balení.
 3. Smícháme zakysanou smetanu se třemi balíčky vanilkového cukru. Také si smícháme bílý jogurt s kakaem a s jedním vanilkovým cukrem.
 4. Část bílého krému dáme na piškoty, pak položíme vrstvu piškotů, pak zase bílý krém, piškoty atd.. Poslední vrstvou je kakaový krém.
 5. Na vrch dortu poskládáme ještě pokrájené hrušky a dort dáme do ledničky (nejlépe do druhého dne).
 6. Těsně před servírováním ještě postrouháme hořkou čokoládou.

Ještě taková poznámka. Záleží na každém, jestli chce mít více tmavého krému nebo světlého nebo třeba tmavý vůbec nedávat. Mým cílem bylo, abych měla úplně plnou dortovou formu. Takže jsem krému pořád přidělávala, pořád mi chyběl, na začátku jsem neměla správný odhad. Proto jsem na poslední vrstvu použila bílý jogurt, protože zakysaná smetana prostě došla. Ale vůbec ničemu to nevadilo.


pátek 7. září 2012

Cuketová buchta tradičně i netradičně

Možná už přicházím pozdě s tímto receptem, ale tak třeba aspoň ještě za minutu dvanáct. :-) A když ani to ne, tak na příští rok se bude hodit. :-)

Já a naše rodina jsme se letos doslova ucuketovali. :-) Ať už se jednalo o cuketovou polévku, různé cuketové buchty, placičky, těstoviny s cuketou atd. Cuketa se dá použít na různé způsoby.
Tento recept na cuketovou buchtu se u nás točil opravdu velice často. A proč jsem příspěvek nazvala tradičně i netradičně? To z toho důvodu, že recept z kuchařky naší mamky jsem napoprvé vyzkoušela přesně tak, jak je popsáno níže, ale další recepty už byly s různými obměnami. Třeba jen drobnými, ale z už tak dobré cuketové buchty dokázaly udělat ještě lepší. :-)Suroviny:
 • 1 hrnek cukru,
 • 3 hrnky polohrubé mouky,
 • 1 hrnek oleje,
 • 2 hrnky nastrouhané cukety,
 • 1 vanilkový cukr,
 • 1 bezfosfátový prášek do pečiva,
 • 2 lžíce kakaa,
 • 1 lžíce skořice,
 • 3 vejce.
Postup:
 1. Cuketu oloupeme, zbavíme jadřinců a nastrouháme nahrubo.
 2. K cuketě přidáme vejce, olej, cukr a pořádně promícháme.
 3. Pak ke směsi přidáme kakao, skořici a prášek do pečiva a znova promícháme.
 4. A pak už postupně přidáváme mouku. Protože dávám vždycky jednu celou cuketu, která má pokaždé jinou velikost a taky jinou šťavnatost, tak se množství mouky může pokaždé trochu lišit. Proto mouku přidávám opravdu postupně a když zjistím, že je směs už dostatečně hutná, tak další mouku už nedávám.
 5. Směs vylijeme na plech (vyložený pečícím papírem nebo máslem vymazaný a hrubou moukou vysypaný). Pečeme na 200 stupňů asi 20-30 minut, záleží na výšce těsta.
A teď už možné obměny receptu:
 1. Vždy ubírám množství oleje. Nejvíce se mi osvědčilo množství 1/2 hrnku.
 2. Také používám různá jiná sladidla a většinou v menším množství než 1 hrnek:
  • Když cukr, tak třtinový tmavý,
  • pšeničný sirup
  • javorový sirup
  • Pokud použijete tekutá sladidla a výsledná směs by byla moc řídká, tak stačí přidat mouku.

 3. Co se týče mouky, tak používám kombinace např. 
  • 1 a 1/2 hrnku polohrubá pšeničná + 1 a 1/2 hrnku celozrnná pšeničná mouka,
  • 1 a 1/2 hrnku polohrubá pšeničná + 1 a 1/2 hrnku celozrnná špaldová mouka,
  • 1 a 1/2 hrnku polohrubá pšeničná + 3/4 hrnku celozrnná žitná mouka + 3/4 hrnku celozrnná pšeničná mouka.
  • atd.
 4. Místo kakaa lze použít 2 polévkové lžíce karobu (svatojánského chleba). Tato změna udělá z buchty trochu netradiční a přitom velice lahodnou pochoutku.
 5. A pak můžete buchtu vylepšit přidáním 3 polévkových lžic domácí marmelády (použila jsem třeba višňovou).
 6. A poslední obměnou je přidání čerstvého ovoce na buchtu, které lehce pocukrujeme. A máte opět jinou buchtu. :-)
Takže pokud budete buchtu zkoušet, tak se opravdu nebojte lidové tvořivosti a fantazii, určitě to nepokazíte.
A ještě jedna rada. Pokud jste přestřelili množství mouky a buchta už je moc tuhá, tak ji můžete rozředit:
 • trochou kefíru,
 • podmáslím,
 • mlékem,
 • vodou.
Takže tak pár rad. Mnozí z vás tyto finty jistě znají. A kdo ne, tak budu ráda, když tyto informace někomu poslouží. :-)

A tak mě ještě teď napadlo. Zveřejnila jsem tady kdysi cuketovou špaldovou buchtu, která vznikla přesně způsobem, který popisuji výše. Různá kombinace mouky, méně tuku, různá sladidla atd. :-) Takže to jen tak pro inspiraci. :-)